Kdy je ten správný čas na hypotéku?
Přemýšlíte o výstavbě vysněného domku, koupi nemovitosti nebo třeba o rekonstrukci svého domova? Pokud je vaše odpověď jasná, přichází vzápětí hned další otázka, jak budete tento zásadní životní výdaj financovat? Možná i vy si kladete nejrůznější otázky spojené s hypotékou: Dosáhnu na hypotéku? Kdy je ten správný čas? Budu schopen/a plnohodnotně splácet po tak dlouhou dobu? Ano, je pravda, že tak velký závazek, jakým je bezesporu hypotéka s sebou přináší celou řadu nevyřčených i vyřčených otázek, na které zná jen málokdo odpověď. Snad v tomto článku dostanete odpověď alespoň na jednu z nich…
O hypotéce má smysl uvažovat kolem třicítky
Slyšeli jste někdy pojem bonita žadatel? Ta je totiž při rozhodování, zda žadatel hypotéku nakonec získá, klíčový faktor. Bonitu ovlivňuje celá řada faktorů od věku po výši pravidelných příjmů až přes další závazky nebo platební morálku. Při posuzování žádosti mimo jiné banka sleduje věk žadatelé, případně dalších spolužadatelů. Jak už to tak bývá, pro banku není výhrou příliš nízký, ale ani vysoký věk. Ideální je o hypotéku žádat kolem 30 roku života, to už má banka určitou představu o vašem finančním zázemí a je schopna s celkem vysokou přesností vyhodnotit, jak budete schopni splácet. Hypotéka sjednaná v poměrně nízkém věku má také tu výhodu, že jí žadatel může splácet relativně dlouho.
Nejvyšší věkovou hranici už zákon blíže nespecifikuje, je tedy na interních podmínkách jednotlivých bankovních a nebankovních společností. Většina bank se ale řídí doporučením české národní banky, která doporučuje nejvyšší věkovou hranici, do které by měl být každý úvěrový produkt zcela splacen. V současné době se pohybuje kolem 65 let. Je také zapotřebí si uvědomit, zda-li i v pozdějším věku ještě budete ochotni a hlavně schopni finanční závazky plnohodnotně splácet.