Proč vyžaduje každá, nejen vrtaná studna povolení
Asi není třeba říkat, že ceny se zvyšují u všech komodit. To se týká i vody, a to jak balené, tak kohoutkové. Je tedy pochopitelné, že se lidé snaží co nejvíce ušetřit. A jedním ze způsobů je, pokud máme rodinný domek, vybudovat si vlastní studnu. To však není tak jednoduché, jak se může zdát. Předně je potřeba zjistit, zda je zrovna u nás dostatečně vysoká hladina spodní vody, aby ji vůbec bylo možné zřídit. A ani v případě, že je vody dostatek, to neznamená, že máme vyhráno.
Musí se totiž provést rozbor, který nám řekne, zda je ona voda skutečně nezávadná, a zda ji lze použít, ať už k zalévání zahrady či dokonce k vaření. To vše samozřejmě stojí peníze.
Ovšem i když vše dobře dopadne, stále jsou zde překážky. Ze zákona musí mít každá nejen vrtaná studna povolení od příslušných úřadů. Ty zhodnotí nejen výsledky předešlých průzkumů, ale také určí, zda by odběr vody nějak nenarušil místní ekosystém. Jen málokdo si totiž uvědomuje, kolik jí denně spotřebujeme. A pokud si ji bereme z přírody, je pravděpodobné, že bude někde chybět. Proto často určují limity, kolik je možné ze studny odebírat.
V úvahu berou také možnost jejího znečištění, například pokud se v blízké budoucnosti plánují v okolí výkopové práce či stavba, která by mohla do rezervoárů zasáhnout. I v takovém případě se povolení z pochopitelných důvodů nevydá. Je samozřejmě jasné, že i když vše úspěšně proběhne, stále se budeme potýkat s problémy, jako je možné vyschnutí studny v době letních veder, tedy v době, kdy ji budeme potřebovat nejvíce, či zamrznutí v zimě.
Bohužel se tedy zdá, že na ni nelze plně spoléhat. Většina z nás se tedy bude muset spokojit s klasicky dodávanou vodou, a zkrátka přijmout její zvyšující se ceny. Jistě, je to smutné, avšak v současnosti lepší řešení zkrátka neexistuje. Nezbývá tedy, než se přizpůsobit. Věřte totiž, že se situace již brzy stabilizuje.