Čistá voda
Osvěžit se v bazénu je v parném létě rozhodně jedna z těch nejlepších věcí, kterou můžete udělat. Nejde to však provozovat nepřetržitě, alespoň ne pokud se nechcete nakazit nějakou ošklivou nemocí. Bazénová voda totiž musí být takřka dokonale čistá, jinak se v ní začnou množit různé bakterie, cizopasníci nebo řasy. Dosáhnout perfektní čistoty se vám asi nikdy nepovede, ale uvést vodu v bazénu do stavu, který je použitelný pro standardní využití byste měli zvládnout bez nejmenších potíží .
Chlór vede
Když pomineme takové základy jako je vyčištění povrchu bazénu před sezónou a zapojení pískového filtru, prvním krokem, který musíte udělat pro čistou vodu je použít adekvátní dezinfekci. V našich končinách se k tomu používají převážně chlorové tablety, ale třeba v Německu jsou více v kurzu kyslíkové přípravky. Chlór se u nás používá hlavně proto, že se jedná o osvědčenou dezinfekci, která je zároveň i relativně levná. Najdou se samozřejmě i kritici chlóru. Tento prvek totiž může u některých jedinců s citlivější pokožkou vyvolávat různé zánětlivé reakce, nejčastěji v podobě rudých fleků na kůži. Jsou-li vaše děti nebo vy takto náchylní, raději se chlóru vyhněte a použijte výše zmíněný kyslíkový přípravek, který je naprosto neškodný. Čekejte však, že si trochu připlatíte.
pH vody
Zapomínat byste neměli ani na pH vody. Může se to zdát jako prkotina, ale na tom, zdali je voda příliš kyselá nebo naopak až moc zásaditá opravdu záleží. V obou případech mohou nastat problémy. Nejenže je taková voda na pohled nepříliš vábná, ale také může začít zapáchat, a dokonce se v ní mohou daleko jednodušeji množit řasy. Je tedy nutné provádět měření pomocí speciálního pH testeru a dle naměřených hodnot pak přidávat nebo ubírat na kyselosti. K tomu slouží speciální přípravky, které byste měli rozhodně mít v garáži v zásobě. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,2.