Halogenidové výbojky Osram POWERSTAR HQI-E v praxi
Až budete přemýšlet nad tím, kde všude se tato významná osvětlovací technika využívá, vydejte se večer do ulic velkoměsta a rozhlížejte se kolem sebe. Spatříte osvětlené stadiony, parkové zóny, přechody pro chodce, nasvětlené fasády staveb a mostů, průmyslové a nákupní prostory a rázem zjistíte, jakou nezastupitelnou úlohu v dnešní době hrají.
Jaké jsou jejich významné přednosti
Kvalita osvětlení– ne náhodou jsou využívány v areálech obřích sportovišť, jimiž jsou fotbalové a atletické stadiony, foyery obchodních center, průmyslové haly a skladové prostory, železniční a námořní překladiště, letištní plochy atp. Vykazují špičkový výkon, vysoký světelný tok, který dosahuje hodnot až 200 000 lumen.
Barva světla– Obecně jsou výbojky považovány za velmi účinné osvětlovací zdroje a z tohoto důvodu jsou nasazovány na osvětlování velkých ploch sportovišť a veřejných prostranství. V této kategorii osvětlovací techniky právě dominují metalhalogenidové a vysokotlaké sodíkové výbojky. Zatímco zapálené sodíkové páry osvětlují převážně chodníky, ulice a silnice, ty halogenidové naopak sportovní areály. Je to dáno také tím, že barva sodíkových par je nažloutlá, velmi teplá, a navozuje spíše uvolnění a relaxaci. U těch halogenidových výbojek Osram POWERSTAR HQI-E je barva bílého světla chladnější a povzbudivější, ideální tam, kde sportovci musí předvést nějaký výkon.
Mají vůbec nějaké nevýhody
Každé pro má své proti a platí to i v tomto případě.
Pořizovací cena – ta je pochopitelně vyšší, neboť se jedná o velmi výkonný zdroj světla.
Náběh – nabíhají na plný výkon delší dobu, což může být v některých případech problematické.
Stmívání – lze je stmívat pouze se speciálními elektronickými předřadníky.
Výpadek proudu – jestliže dojde k výpadku elektrického proudu, zpravidla není možné znovu ihned výbojku tzv. zapálit.