Proč je sledování železničních vozidel důležité
Navzdory nehodám, které se občas stávají, je cestování železnicí stále považováno za jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy, ať už se jedná o fyzické osoby, nebo materiál a zboží. Svou roli v tom sehrává i sledovací systém, který je v každém vlaku nainstalován. O co se jedná?
Jde o zařízení na principu GPS, na kterém pracují i naše automobilové navigace. Jednoduše řečeno, vysílač vysílá signál. Ten zachytí některý ze satelitů, kroužících na naší orbitě. Ten jej vyhodnotí a určí přesné místo, odkud vychází. Následně tuto informaci zašle zpět, buď do stejného zařízení (v případě navigace, ať už v autě nebo v mobilním telefonu), nebo na dispečink v případě vlaků.
Zde má dispečer k dispozici mapu, kde se mu zobrazuje poloha všech vlaků v reálném čase. Ví tak, kdy dát kterému povolení k odjezdu, aby se nepotkaly dva na stejné koleji, jedoucí v opačném směru, a nedošlo tak k nehodě.
Je totiž třeba také uvážit, že vlak nemůže, na rozdíl například od automobilu, okamžitě zastavit. V závislosti na jeho rychlosti potřebuje brzdný čas i pět minut. Pokud tedy jedou dva vlaky proti sobě, pak je téměř nemožné, aby oba stihly zastavit v okamžiku, kdy se uvidí.
I proto je tento systém sledování železničních vozidel tak důležitý. Pokud na dané koleji již vlak je, pak ten druhý dostane od dispečera pokyn, aby počkal, dokud ten první nepřejede. Teprve poté dostane zelenou k odjezdu. Je samozřejmé, že tento systém není dokonalý. Například může být příčinou řetězové reakce zpoždění vlaků – stačí, aby se jeden z nějakého důvodu zdržel, a už jsou zdrženy i ty navazující.
Ovšem je třeba říci, že je rozhodně lepší zpoždění vlaku, než jeho srážka. Přeci jen, když jde o lidské životy, jako v tomto případě, pak ani hodinové zpoždění prakticky nehraje roli. Proto bychom měli být za tento systém vděční. Bez něj by cestování vlakem bylo mnohem nebezpečnější.