Zeolit – nepostradatelný pomocník ve filtraci
Některé minerály zakoupíte za pár korun a přitom zastanou tolik práce, kterou by nezvládly ani drahé, ušlechtilé kovy a vzácné kameny. Mezi ně patří i zeolit, s jehož přednostmi se seznámila celá řada lidí v zemědělství, potravinářském průmyslu, v medicíně, ve stavebnictví a mimo jiné i v domácnostech a v rodinách, kde je v provozu bazén či vířivka.
Věnujme alespoň na okamžik pozornost vlastnostem zeolitu https://www.chlorito.cz/zeolit-do-piskove-filtrace, abychom si mohli představit, co od něho můžeme očekávat, a proč se stal vhodnou náhradou křemičitého písku ve filtračních nádobách.
Rozdrtíte jej na jakoukoli velikost frakce – filtrační písek pro bazénovou filtraci vyžaduje přesnou úpravu zrn tak, aby se mezi nimi zachytily nečistoty. Zrna musí mít ostrý povrch (neobroušené hrany) a doporučuje se velikost frakce mezi půl milimetrem až 1,2 milimetru. Zeolit lze rovněž upravit, jako křemičitý písek, a tím pádem jej využít pro jeho adekvátní náhradu.
Pohlcuje amoniak – čpavek neboli amoniak je pro mnoho živých organismů velmi toxický a jeho vyšší koncentrace ve vodě v bazénu může koupání značně znepříjemnit. Čpavek se do vody dostává z našeho potu, pokud si odmyslíme, že by se někdo nezodpovědný do vody přímo vymočil. Křemičitý písek s amoniakem nijak nereaguje, ale zeolit to umí, absorbuje jej velmi efektivně a do vody naopak uvolňuje některé přípustné minerální ionty. Říká se tomu iontová výměna a díky této vlastnosti si jej oblíbili nejen majitelé bazénů, ale i akvaristé, lékaři a zemědělci. Pohlcování amoniaku se hodí i v domácnosti, např. vkládáním zeolitu do obuvi, k odpadkovým košům či k toaletám zvířecích mazlíčků.
Vnitřní chodbičky – zrnka křemičitého písku jsou plná, celistvá a nejsou dutá, zrnka zeolitu však dutá jsou. Uvnitř se nachází rozsáhlá mikroskopická síť chodbiček, které zesilují vliv filtrace, takže stejným množstvím tohoto minerálu odchytíte větší množství nečistot. Chodbičky vznikly uvnitř při formování zeolitu v době jeho vzniku, před několika miliony lety, kdy docházelo k sopečným erupcím, a dopadající prach tuhl pod mořskou hladinou. Plocha chodbiček je tak velká, že by hrubým odhadem pouhá polévková lžíce zeolitu zaplnila vnitřní plochou jeho struktur strahovský stadion v Praze.